Na oddziale ginekologicznym walczymy z rakiem

W nowosolskim szpitalu na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym od kilku lat rozwija się pododdział onkologii ginekologicznej. W województwie lubuskim są takie tylko trzy.
Praca onkologii to dzisiaj praca wielu zespołów – ginekologów, chirurgów, anestezjologów, onkologów a także psychologów, rehabilitantów, dietetyków, położnych i pielęgniarek.
Sukcesem leczenia jest nie tylko operacja, ale również kompleksowa opieka po zabiegu, która trwa kilka lub kilkanaście lat.
Przy naszym szpitalu działa Specjalistyczna Poradnia Onkologiczna czynna w każdy poniedziałek od godziny 8.00 do 14.00. Pacjentki przyjmowane są w niej bez skierowania.
W dzisiejszych czasach, przy obecnym zaawansowaniu medycyny wiele nowotworów jak rak trzonu, rak szyjki macicy, rak sromu wcześnie wykryte są całkowicie wyleczalne. – Niestety guzy są bardzo podstępne i nie dają na początku żadnych objawów. Tak jest w przypadku raka jajnika – zwraca uwagę doktor Robert Zawrotniak, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego WSSP ZOZ w Nowej Soli. Dlatego kobiety, w których rodzinie występowały nowotwory piersi lub jajnika powinny kontrolować się częściej. Ważne, żeby wykonywały badanie genów BRCA1 i BRCA2. Badaniu zawsze powinno towarzyszyć USG oraz cytologia najlepiej płynna z oceną wirusów HPV.
Pacjentkami onkologicznymi zajmuje się ginekolog-onkolog dr Marek Bajon. Opiekę psychologiczną zapewnia psycholog-psychoonkolog Bożena Uberna.
Wszystkie informacje o nowoczesnym leczeniu i profilaktyce oraz skierowania na badania pacjentki otrzymują na oddziale lub w Poradni Onkologicznej.