Hybrydowa sala operacyjna

Hybrydowa sala operacyjna – najwyższa technologia medyczna na oddziale kardiologii

W nowosolskim szpitalu na oddziale kardiologii działa druga sala hybrydowa. Wyposażona w najnowszej klasy aparaturę medyczną umożliwia przeprowadzenie zarówno zabiegów koronarografii czy koronaroplastyki jak i tradycyjnej operacji z udziałem kardiochirurga. Skomplikowanych zabiegów zdarza się w ciągu roku kilka. Doktor Jarosław Hiczkiewicz, kierownik oddziału kardiologii zwraca uwagę, że czasami dochodzi do takich sytuacji podczas przezskórnego wszczepiania stengraftów aortalnych. W chwili, gdy zabieg z różnych przyczyn nie jest możliwy do przeprowadzenia interweniuje kardiochirurg, który otwiera klatkę piersiową. Najnowsza nowosolska hybryda jest to tego w pełni przygotowana, co zapewnia bezpieczeństwo pacjentom. Dziennie wykonywanych jest w niej kilkanaście zabiegów. To już druga hybryda w nowosolskim szpitalu i jednocześnie trzecia sala hemodynamiki. – Pozwala nam to tak rozłożyć zabiegi, żeby pacjenci nie czekali na nie do późna w nocy. Dzięki temu poprawił się dostęp do oferowanych przez nas świadczeń – podkreśla kierownik kardiologii. Doktor Hiczkiewicz zwraca uwagę, że przeprowadzane zabiegi są coraz dłuższe i coraz bardziej skomplikowane. U pacjenta z przewlekłą niedrożnością tętnic może trwać nawet do czterech godzin. Podczas, gdy inne mniej rozległe odbywają się w pół godziny. Niektórzy pacjenci mają też szereg chorób towarzyszących, co zwiększa ryzyko zabiegu. – Nikomu nie odmawiamy. Wykonujemy zabiegi z dobrym efektem przy bardzo małej ilości powikłań – zaznacza J. Hiczkiewicz.
Na budowę drugiej sali hybrydowej WSSP ZOZ w Nowej Soli otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020 w ramach zadania: doposażenia hybrydowej sali operacyjnej na potrzeby chirurgii naczyniowej, kardiologii i kardiochirurgii. Dodatkowo w ramach zadania został kupiony cyfrowy angiograf do badań serca i naczyń, stół angiograficzny z pływającym blatem, aparatura do hemofiltracji i krążenia pozaustrojowego, respirator, aparat ultrasonograficzny.
Nowosolski oddział kardiologii należy do jednych z najbardziej profesjonalnych w zachodniej Polsce. Doskonale doposażony z wykwalifikowaną kadrą medyczną stanowi wizytówkę nowosolskiego szpitala.