Światowy Dzień Wcześniaka

Uczciliśmy Światowy Dzień Wcześniaka

Z okazji przypadającego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka w nowosolskim szpitalu Oddział Noworodków i Wcześniaków został udekorowany balonami i girlandami z maleńkich skarpetek. W ten sposób szpital wpisuje się w akcję zwracającą szczególną uwagę na tych najmniejszych pacjentów, którzy urodzili się wcześniej niż zaplanowała natura. Zdarza się, że jest to 24 tydzień ciąży. Szkraby ważą wtedy około 500 gram. Od czterech lat oddział posiada trzeci stopień referencyjności. Trafiają do nas nie tylko maleństwa przychodzące na świat w naszym szpitalu, ale z całego województwa lubuskiego. Na wcześniaki czeka nowoczesny, wyremontowany oddział z czterema stanowiskami intensywnej terapii wyposażonymi w maksymalnie najlepszy sprzęt. Opiekuje się nimi czterech lekarzy specjalistów z dziedziny neonatologii, trójka rezydentów oraz wykwalifikowane pielęgniarki neonatologiczne. Wszyscy oni opiekują się rocznie około 150 maleńkimi pacjentami. Po zakończeniu pobytu na oddziale maluchy trafiają pod opiekę naszej Poradni Neonatologicznej. – Monitorujemy rozwój naszych dzieci do drugiego a czasami trzeciego roku życia. Jeżeli zachodzi potrzeba koordynujemy dalsze leczenie. Możemy obserwować jak radzą sobie maleństwa, które opuściły nasze inkubatory. To wielka radość i satysfakcja móc patrzeć jak rosną – mówi doktor Anita Bejga, kierownik Oddział Noworodków i Wcześniaków. Wyrazem wdzięczności rodziców małych pacjentów jest umieszczona na korytarzu tablica ze zdjęciami dzieci. - Mamom, które są pełne niepokoju po urodzeniu przed terminem zdjęcia zdrowych, uśmiechniętych dzieci dodają otuchy –zwraca uwagę doktor A. Bejga.
Doktor Bejga przyznaje, że czasami pomimo wielkich wysiłków nie udaje się uratować wcześniaka a medycyna jest bezsilna. - Choć sytuacje takie zdarzają się niezwykle rzadko, przeżywamy je razem z rodzicami – podkreśla doktor Bejga.