Połączone siły lekarzy uratowały życie mamie i dziecku

Zwiększająca się ilość cięć cesarskich będących plagą współczesnego świata powoduje pojawienie się chorób, które kiedyś były rzadkością. W momencie, gdy do nich dochodziło, często kończyły się śmiercią pacjentek. – Dzisiaj stawiamy czoło wyzwaniom i robimy wszystko, żeby ratować ludzkie życie. Na naszym oddziale zoperowaliśmy ciężarną pacjentkę z łożyskiem przodującym przerośniętym a więc takim, które „przeżera” mięsień macicy na całej grubości wrastając do pęcherza moczowego ciężarnej oraz blokuje dziecku poród naturalną drogą. Łożysko to zagnieździło się w bliźnie po poprzednim cięciu cesarskim – mówi dr Robert Zawrotniak, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Wielospecjalistycznego Szpitala Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli.
Dr Zawrotniak podkreśla, że jest to najniebezpieczniejszy stan, z jakim może spotkać się położnik na porodówce. Łożysko takie w trakcie cięcia cesarskiego powoduje zawsze obfity krwotok i uszkadza sąsiednie narządy w jamie brzusznej. Dlatego, żeby ratować życie matki natychmiast po porodzie trzeba usunąć macicę. Za każdym razem jest to niezwykle trudna operacja i wymaga wielkiego profesjonalizmu zespołu operacyjnego. W celu zmniejszenia krwawienia tuż przed zabiegiem na Sali Hybrydowej zostały założone pacjentce specjalne balony do tętnic biodrowych, które zamknięto po wydobyciu dziecka a następnie otworzono po zakończeniu operacji. Zabieg ten uchronił pacjentkę przed znaczną utratą krwi. Tym samym zostało uratowane życie matki i dziecka.
- W Polsce podobnych operacji odbyło się już kilkadziesiąt. W województwie lubuskim ta była pierwsza a co najważniejsze zakończona pełnym sukcesem – podkreśla dr R. Zawrotniak. Zwraca uwagę, że było to możliwe dzięki doskonałemu wyposażeniu sali operacyjnej oraz dzięki umiejętnościom lekarzy z nowosolskiego szpitala. W zabiegu brali udział specjaliści z Oddziału Polożniczo-Ginekologicznego, z Oddziału Kardiologii oraz z Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej.