Wielki dzień lubuskiej kardiologii

Wielki dzień lubuskiej kardiologii - w nowosolskim szpitalu przezcewnikowo wszczepiono zastawkę aortalną TAVI

Nowosolska kardiologia ponownie potwierdziła swój status jednostki wysokospecjalistycznej. W grudniu WSSP ZOZ w Nowej Soli podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia wysokospecjalistyczne w zakresie kardiologii w zakresie przezskórnej implantacji zastawek serca.
WSSP ZOZ w Nowej Soli ściśle współpracuje z działającym w lokalizacji nowosolskiego szpitala Oddziałem Kardiochirurgii Medinet Sp. z o. o. będącym filią Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca. Obecnie nie było w województwie lubuskim ośrodka wykonującego zabiegi wysokospecjalizacyjne w zakresie przezskórnej implantacji zastawek serca. Pacjenci byli, więc zmuszeni szukać pomocy poza jego granicami. Tymczasem wielu naszych pacjentów cierpiących na ciężkie zwężenie zastawki aortalnej a niezakwalifikowanych do leczenia operacyjnego można skutecznie leczyć poprzez przezcewnikowe wszczepienie zastawki aortalnej – TAVI, do której WSSP ZOZ w Nowej Soli od dawna jest w pełni przygotowany.
Choroby układu krążenia w Polsce oraz w całej Europie są główną przyczyną zgonów. Z kolei wśród chorób układu sercowo-naczyniowego wada zastawki aortalnej zajmuje trzecie miejsce pod względem częstotliwości występowania po zawałach i chorobach wieńcowych oraz po udarach mózgu. Częstość występowania wady zastawki rośnie z wiekiem. Pacjenci po 80 roku życia nie zawsze mogą być operowani a to jedyna droga leczenia. Szansą dla nich jest wszczepianie zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej a jedynie poprzez nakłucie odpowiednią igłą tętnicy udowej. Pierwszy taki zabieg wykonał francuski kardiolog w 2002 r. Od tamtej pory metoda ta nieustająco się rozwija. - Po kilku latach starań, przygotowań, kursów krajowych i zagranicznych oraz dzięki pomocy dyrekcji Narodowego Funduszu Zdrowia w nowosolskim szpitalu wszczepiliśmy przezcewnikowo zastawki aortalne u dwóch pacjentów, którzy po wnikliwej analizie zostali zdyskwalifikowani przez konsylium lekarzy do zabiegu operacyjnego otwartego - mówi dr Jarosław Hiczkiewicz, kierownik Oddziału Kardiologii WSSP ZOZ w Nowej Soli.
Nowosolska kardiologia należy do najlepszych w województwie, od lat zajmuje czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach. Kardiolodzy WSSP ZOZ w Nowej Soli leczą pacjentów z najtrudniejszymi i najbardziej skomplikowanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wszczepianie zastawki TAVI jest ostatnim zabiegiem, jakiego nie wykonywaliśmy.
Pierwsze dwa zabiegi odbyły się w kompleksowo wyposażonej sali hybrydowej. Pacjentami zajmował się bardzo liczny zespół personelu medycznego w tym dwóch kardiologów inwazyjnych, kardiochirurg, kardiolog zajmujący się echem serca, anestezjolog.