Wszystkie żabki umyły łapki

Wszystkie żabki umyły łapki

Z racji przypadającego w maju Światowego Dnia Higieny Rąk nowosolski szpital zorganizował akcję profilaktyczną pod hasłem "Wszystkie Żabki Myją Łapki" skierowaną do wszystkich sześciolatków z miejscowych przedszkoli zarówno publicznych jak i prywatnych. Kilkaset dzieci na placu przed szpitalem brało udział w grach i zabawach związanych z czystością dłoni. Maluchy przeniosły wykonane przez siebie prace plastyczne, które obrazowały potrzebę mycia rąk. Urok i kreatywność prac zachwyciły personel medyczny. W asyście animatorów i członków Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych uczyły się wierszyka stanowiącego drogowskaz po technikach i zasadach skutecznej higieny. Dowiedziały się ciekawostek o dobrych i złych bakteriach. Nakładając na dłonie specjalny środek myjący o właściwościach fluorescencyjnych wkładały je do urządzenia ze światłem ultrafioletowym, w którym dobrze umyte dłonie świeciły się na niebiesko. Na szpitalnym trawniku, uczyło się i bawiło kilkaset dzieci. W nagrodę za dobrze umyte ręce sześciolatki otrzymywały okolicznościowe balony i gadżety przypominające, jak ważna jest czystość. Dzieci opuszczały przyszpitalny plac uśmiechnięte, z czystymi dłońmi i pomalowanymi buziami. Akcją zostali też objęci nasi mali pacjenci z Oddziału Dziecięcego.
Organizowana przez Światową Organizację Zdrowia akcja Clean Care is Safer Care - Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka. Najważniejszym celem przedsięwzięcia jest promowanie higieny rąk od najmłodszych lat.
Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że aż 69 proc. zakażeń pokarmowych związanych jest z brudnymi dłońmi. Infekcje, które w ten sposób przedostają się do organizmu nazywa się powszechnie ,,chorobami brudnych rąk’’. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i E, salmonelloza, czerwonka, zapalenie jamy ustnej, opryszczka, biegunki, to tylko nieliczne choroby, które są efektem niewłaściwej higieny. Do szpitali codziennie trafiają osoby z objawami chorób wywołanymi różnymi czynnikami. Szczególnie podatne są dzieci, które nie nabyły takiej odporności, jak dorośli.
Ta prosta czynność w istotny sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa naszych dzieci. Dlatego ważne jest, żeby od najmłodszych lat kształtować właściwe postawy.
Dyrekcja Szpitala, Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych dziękuje za nieocenioną pomoc w organizacji wydarzenia kieruje do Pielęgniarki Oddziałowej Stacji Dializ, pracowników Administracji, Działu Gospodarczego i Technicznego oraz personelowi firmy Impel.