Uwaga upał! Trzeba pić wodę i chronić głowę

Upały są bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia mieszkańców. Odwodnione i osłabione osoby szukają pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym naszego szpitala. Tymczasem profilaktyka jest bardzo prosta. W trakcie trwania wysokich temperatur należy pić trzy litry wody dziennie, zakładać nakrycia głowy, unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach południowych od godziny 10.00 do 14.00. Tymczasem pacjenci trafiający na SOR przyznają, że piją niewiele ponad litr wody dziennie, nie uwzględniając zup i owoców. To zdecydowanie za mało.
Odwodnienie jest zabójcze dla naszego organizmu. Objawy to: omdlenie, bóle i zawroty głowy, złe samopoczucie, drżenie mięśniowe, omamy. Pierwszą oznaką odwodnienia jest poczucie pragnienia. Kolejną barwa moczu, która zmienia się ze słomkowej na ciemnożółtą. Zaczynamy odczuwać senność, osłabienia, dopada nas huśtawka nastroju, zapadają się gałki oczne, dochodzi do zaparć.
- Pić należy nawet jeśli nie czuje się pragnienia. Trzeba to robić często i w małych ilościach. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Każdy powinien przyjmować 30 ml wody na kilogram ciała - podkreśla dr Ewa Sabat, zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nowosolskiego szpitala. Osoba ważąca 70 kg powinna wypić nie mniej niż 2 litry wody na dobę. Więcej powinny przyjmować osoby pracujące w kuchni, na halach, na budowach, robiące zakupy na otwartej przestrzeni. Bardzo ważne jest pilnowanie dzieci, żeby piły wodę a wychodząc na zewnątrz miały nakrycia głowy. Trzeba pamiętać, że kiedy jesteśmy przegrzani należy uważać z lodami i zmrożonymi napojami. Przy takich różnicach temperatur może dojść do szoku termicznego.
Leczenie odwodnienia polega na zapobieganiu dalszej utracie wody z organizmu i uzupełnianiu jej niedoborów. W poważnych przypadkach należy zgłosić się po pomoc do lekarza. Może zajść konieczność dożylnego podania płynów.