Kardiolodzy ostrzegają przed upałami

Kardiolodzy ostrzegają przed upałami

Upały jakie dotarły do naszego kraju są bardzo niebezpieczne dla osób chorujących na serce, po przebytych zawałach, mających kłopoty z ciśnieniem, krążeniem.
- Sercowcy koniecznie powinni zastosować się do rad specjalistów - apeluje dr Jarosław Hiczkiewicz, kierownik Działu Kardiologicznego naszego szpitala.
Gdy na dworze temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza naczynia krwionośne rozszerzają się, serce zaczyna bić szybciej a ciało się poci. Organizm broni się w ten sposób przed przegrzaniem, którego skutkiem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia odwodnienie oraz obniżenie ciśnienia tętniczego. Zdrowy organizm radzi sobie z upałami jednak osoby cierpiące na dolegliwości sercowe powinny szczególnie uważać i kontrolować swoje ciśnienie, nawadniać organizm i nie przebywać zbyt długo w miejscach silnie nasłonecznionych. W sytuacji wystąpienia niepokojących objawów jak spadek ciśnienia, czy duszności należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/70 a 130/79 mm Hg. Jeżeli ciśnieniomierz wskazuje powyżej mamy do czynienia z nadciśnieniem.
- Osoby mające kłopoty z sercem powinny odpoczywać w cieniu, nie wychodzić na spacery lub zakupy np. na targ w godzinach od 10.00 do 15.00. Nie polecam wyczerpujących wycieczek, spacerów w górach, wykonywania intensywnych prac domowych. W czasie wysokich temperatur organizm koncentruje się na walce z upałem, dlatego należy unikać tłustego jedzenia i nie obciążać dodatkowo organizmu - zwraca uwagę kardiolog dr J. Hiczkiewicz.
W czasie upałów trzeba przestawić się na dania lekkostrawne, pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, odstawić kawę oraz alkohol. Wskazany jest odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej serca. Siedząc przed dłuższy czas w pociągu, autobusie, samolocie wskazane jest napinanie mięśni nóg i pobudzanie w ten sposób krążenie. Jadąc samochodem dobrze jest robić krótkie przerwy na spacer. Chodzić w wygodnych butach, najlepiej mających elastyczne podeszwy, które pobudzają tłocznię mięśniową stóp i łydek. Krążenie poprawia rekreacyjna jazda na rowerze oraz pływanie. Należy znaleźć czas na relaks i odpoczynek, drzemka w ciągu dnia pomaga zregenerować siły.
Ze względu na termoregulację układ krążenia ma do wykonania większa pracę w rezultacie łatwiej o niedokrwienie serca, zwłaszcza u osób z problemami krążenia.
W sytuacji, gdy u osoby chorującej na serce i mającej kłopoty z nadciśnieniem wystąpią duszności, suchy męczący nocny kaszel, drżenie rąk, zawroty głowy, nudności to trzeba szybko skontaktować się z lekarzem.