Pandemia zatrzymała porody rodzinne

Pandemia zatrzymała porody rodzinne

Zdajemy sobie sprawę jak ważne są dla przyszłych mam porody rodzinne. Ze względu na czas panującej w kraju pandemii biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pacjentek oraz personelu medycznego byliśmy zmuszeni zrezygnować z porodów rodzinnych.

- Jesteśmy orędownikami porodów rodzinnych. Mieliśmy nadzieję, że we wrześniu ponownie będą mogły się odbywać na naszym oddziale. Przygotowywaliśmy się do tego wiedząc jak to ważne dla przyszłych rodziców. Niestety wzrost zachorowań i ryzyko wprowadzenia infekcji na oddział jest bardzo duże. Nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego mogłoby doprowadzić do zamknięcia patologii ciąży i traktu porodowego - podkreśla doktor Robert Zawrotniak, kierownik Działu Położniczo-Ginekologicznego szpitala w Nowej Soli.

Dyrekcja nowosolskiej lecznicy ma pełną świadomość, że obecność osoby bliskiej na sali porodowej ma duże znaczenia dla samopoczucia i komfortu rodzącej. Jednak pandemia, która wszystkich zaskoczyła ograniczyła możliwości wchodzenia na teren szpitala nie tylko bliskich położnic, ale także odwiedzających na pozostałych oddziałach.

W Oddziale Położniczo-Ginekologicznym przychodzi rocznie na świat ponad 1200 dzieci.
Z roku na rok liczba ta wzrasta. Zaufanie do nowosolskiego personelu medycznego mają pacjentki z sąsiednich województw a nawet ze stolicy. Oddział jako pierwszy w województwie lubuskim uzyskał najwyższy trzeci stopień referencyjności, co świadczy o profesjonalizmie kadry i doskonałym wyposażeniu w sprzęt medyczny. To w nowosolskim szpitalu powstała pierwsza w województwie pracownia badań prenatalnych.

- Pomimo trwającej pandemii przyjmujemy pacjentki do porodu bez żadnych przeszkód stosując się do zaleceń ministerialnych oraz Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów. Oczywiście sytuacja jest dynamiczna i musimy być gotowi do szybkiej reakcji w każdej sytuacji - zapowiada R. Zawrotniak.

Z racji trzeciego stopnia referencyjności zarówno Oddziału Położniczo-Ginekologicznego jak i neonatologicznego w Nowej Soli opiekujemy się najtrudniejszymi przypadkami. Rodzą się u nas wcześniaki. wymagające szczególnej troski a ich życie i zdrowie jest zagrożone w przypadku każdej infekcji a tym bardziej infekcji wirusowej Covid 19.
- Cały personel medyczny to ludzie oddani swojej pracy, którzy lubią to, co robią. Większość to doświadczeni lekarze nagradzani przez pacjentki w konkursach "Lekarz Przyjacielem Kobiety" czy "Ginekolog Województwa Lubuskiego". Nasze położne to najlepsi fachowcy w regionie wyróżniane za swój profesjonalizm i podejście do pacjentek - zaznacza R. Zawrotniak. Przyznaje, że pomimo wysiłków zdarza się, że nie można wyleczyć wszystkich pacjentów. Jednak zespół dokłada wszelkich starań, żeby niepowodzeń było jak najmniej.
Dyrekcja Szpitala liczy na zrozumienie ograniczeń wynikających z sytuacji wywołanej pandemią i żywi nadzieję na opanowanie wirusa i powrót do porodów rodzinnych.