Zarząd Województwa daje zielonej światło modernizacji szpitalnej kotłowni

Zarząd Województwa daje zielonej światło modernizacji szpitalnej kotłowni

Nowosolski Szpital od lat zabiega o wsparcie finansowe na remont kotłowni. Obecny obiekt lata świetności dawno ma już za sobą. Stara technologia miałowa wymaga bezwzględnego zastąpienia bardziej ekologicznym sposobem ogrzewania. Nowym, źródłem energii będzie gaz ziemny, który zastąpi węglowy. Szpital od dawna rozmawia z zarządem województwa na temat możliwości wsparcia inwestycji w ramach funduszy europejskich. W minionym tygodniu dotarła do Szpitala dobra wiadomość, że zarząd województwa podjął już kroki, mające na celu przesunięcie środków w ramach RPO Lubuskie 2020. Zgodę na taki ruch wyraziła Komisja Europejska. Teraz potrzebna jest zgoda rządu.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Zarządowi Województwa i Pani Marszałek za decyzję o przyznaniu środków na modernizację kotłowni naszego Szpitala. Dziękuję za zaangażowanie i pomoc w zabieganiu o uzyskanie dofinansowania tego ważnego dla nas projektu. Starania trwały długo i absorbowały osoby, które bardzo ofiarnie angażowały się w skuteczne i satysfakcjonujące rozstrzygnięcia. Bez udziału Panów radnych: Mariusza Stokłosy i Grzegorza Potęgi oraz poparcia pana posła Waldemara Sługockiego proces ubiegania się o partycypację finansową byłby znacznie trudniejszy. Projekt uzyskał akceptację Państwa Marszałków: Elżbiety Polak i Marcina Jabłońskiego. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowej i terminowej realizacji drugiej dużej inwestycji realizowanej z pomocą środków RPO tj. modernizacji Bloku Operacyjnego w zakresie zwiększonych dostaw ciepła, pary do sterylizacji oraz produkcji wody lodowej - podkreśla Bożena Osińska, dyrektor WS SP ZOZ w Nowej Soli.

Szpital ogłosił postępowanie przetargowe. Mamy nadzieję, że inwestycja rozpocznie się po okresie grzewczym kwiecień-maj i zakończona zostanie przynajmniej w części zasadniczej do października. Wartość inwestycji według kosztorysu to ok. 17 mln zł. Prace przygotowawcze związane z inwestycją zostały wykonane w 2020 roku tj.: podłączenie energetyczne i gazowe zrealizowane bardzo sprawnie przez PGNiG.