INFORMACJA DLA PACJENTEK O METODACH ŁAGODZENIA BÓLU PORODOWEGO

Droga przyszła mamo przedstawiamy kilka informacji o metodach łagodzenia, zmniejszania doznań bólowych podczas porodu, stosowanych w naszym szpitalu. Mając możliwość zmniejszenia swojego cierpienia poczujesz się spokojniejsza a narodziny Twojego dziecka będą pięknym przeżyciem.

Sposoby radzenia sobie z bólem porodowym

Nieocenione jest wsparcie drugiej osoby. Rodząc z mężem, partnerem, czy bliską osobą, pod opieką położnej i z wiarą we własne siły, kobieta mniej cierpi, bo ma poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dużą rolę odgrywa ruch, umiejętność relaksacji, ciepła kąpiel, muzyka, masaż. Inną metodą uśmierzania bólu porodowego jest przezskórna elektryczna stymulacja nerwów tzw. TENS czy nieinwazyjny, wziewny środek przeciwbólowy ENTONOX.
Proszę zapoznać się z poniżej przedstawionymi metodami i wybrać, z których chciałaby Pani skorzystać w czasie porodu w naszym szpitalu.

METODY NATURALNE

•   Techniki oddechowe
Oddychanie w odpowiedni sposób może, zdaniem części specjalistów złagodzić odczuwanie bólu. Nauczymy Cię oddychać torem przeponowym:
- połóż jedną rękę na brzuch poniżej mostka, drugą ułóż na klatce piersiowej,
- powoli i spokojnie wciągnij powietrze nosem, w tym czasie ręka leżąca na brzuchu powinna
  unieść się wraz z brzuchem, ręka leżąca na klatce nie powinna wykonać żadnego ruchu
- powoli i spokojnie wypuść całe powietrze przez usta, ręka na brzuchu powoli opada
- oddychaj powoli, spokojnie skupiając się na ruchu brzucha góra, dół
- pamiętaj wdech nosem a wydech ustami

•   Pomocny masaż
Dotyk ciepłymi dłońmi rozluźnia mięśnie, w których gromadzi się napięcie. Dlatego warto poprosić osobę towarzyszącą, aby w czasie skurczów masowała okolicę lędźwiowo-krzyżową(dolna część pleców). Masaż taki polega na zataczaniu dużych kręgów nasadą dłoni, a następnie mniejszych-kciukami. Warto również użyć olejku, który zniweluje tarcie o skórę.

•   Woda - Twój sprzymierzeniec.
Prysznic możesz wziąć w dowolnym momencie porodu. Optymalna temperatura wody 36-37 stopni C, nie może być zbyt gorąca. Skieruj strumień na brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. Znieczulające działanie prysznica poczujesz natychmiast. Zmniejsza napięcie mięśni w dole brzucha, zwiększa produkcję endorfin

•   Muzykoterapia
Słuchanie muzyki, pomaga się rozluźnić, uspokoić, poprawia nastrój. Wiadomo, że odpowiedni rodzaj muzyki może zmniejszyć napięcie psychofizyczne, przez co obserwuje się działanie przeciwlękowe, antydepresyjne oraz obniżenie napięcia mięśniowego.

•   Aromaterapia
Jeśli jesteś entuzjastką takich alternatywnych metod, weź ze sobą do szpitala kadzidełka lub olejek o relaksującym działaniu (geranium, lawenda, drzewo różane).Olejek można używać do inhalacji, wlewając go do kominka aromaterapeutycznego.

Na przyszłą mamę czekają także:

•   Worek SAKO
Worek Sako odciąża kręgosłup, usuwa zmęczenie, łagodzi bóle pleców, świetnie dopasowuje się do ciała. Stosuje się go również jako siedzisko dla kobiet podczas porodu naturalnego.

•   Piłka położnicza
W pierwszej fazie porodu możesz usiąść na piłce okrakiem, aby utrzymać równowagę można przytrzymać się łóżka. W czasie skurczu lekko podskakujemy na piłce, a w przerwie między skurczami kręcimy biodrami i bujamy się. Ćwiczenia te ułatwiają główce dziecka prawidłowe wstawienie się do kanału rodnego, sprawiają też że ból jest mniej odczuwalny.

•   Materac do ćwiczeń
Przydaje się w pierwszym okresie porodu do przyjęcia pozycji kolankowo-łokciowej, która odciąża kręgosłup. Możesz usiąść na piętach z szeroko rozstawionymi kolanami, rękami podeprzeć się o podłogę a całe ciało przechylić do przodu. Takiej pozycji możesz kołysać się do przodu i do tyłu. Zazwyczaj kobiety intuicyjnie przyjmują najbardziej dogodną dla siebie pozycję.

•   Drabinki do ćwiczeń
Kucaj przy drabinkach, kołysz się, wyginaj ciało, przybieraj różne pozy szukając takiej, która ci najbardziej odpowiada i w której skurcze są najmniej dokuczliwe.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu

•   Możesz poprosić o zastrzyk przeciwbólowy
Polega na dożylnym lub domięśniowym wstrzyknięciu leku przeciwbólowego z grupy narkotycznych. Środki te mogą wywoływać: zawroty głowy, mdłości, wymioty. Lek przechodzi przez łożysko i także może wpływać na dziecko, jest jednak bezpieczny i często stosowany.

•   TENS – nowy sposób na ból porodowy
Tens, czyli przezskórna stymulacja nerwów. Delikatny bodziec elektryczny jest przesyłany przez cztery płaskie elektrody przyklejone do pleców. Tens wyposażony jest w pilota.
W chwili, gdy zaczyna się skurcz, naciskasz przycisk na pilocie, regulując siłę impulsu elektrycznego. Impuls ten dociera do ciała w miejscu przypięcia elektrod, wywołując efekt przeciwbólowy – zamiast skurczu odczuwasz łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy elektrod. Skutecznie masuje i rozluźnia mięśnie pleców. Podczas stymulacji można swobodnie się poruszać, chodzić i przyjmować wygodne dla siebie pozycje.
Przeciwwskazanie: nie powinny stosować kobiety, które mają rozrusznik serca, silną arytmię lub epilepsję.

•   ENTONOX - Znieczulenie wziewne
Jest to silny środek przeciwbólowy o natychmiastowym działaniu, który jest  szybko eliminowany z organizmu po zakończeniu wdychania. Działanie przeciwbólowe pojawia się po 4-5 wdechach i osiąga maksimum w ciągu 2-3 minut. Wdychasz ten gaz przez maskę lub ustnik, który trzymasz sama. Powinnaś zacząć go wdychać w momencie kiedy poczujesz nadchodzący skurcz aby odczuć jego działanie w chwili kiedy ból będzie największy.
Przeciwwskazanie: nie powinny stosować kobiety z niewydolnością serca lub zaburzeniami czynności serca.