Rocznie na Oddziale Porodowym przyjmujemy około 1200 porodów.

Oddział Porodowy to odrębna część Oddziału posiadająca:
  • cztery indywidualne i komfortowe sale porodowe wyposażone w nowoczesne i wygodne łóżka porodowe sterowane pilotem do porodów w różnych pozycjach,
  • sprzęt ułatwiający poród drogami natury (liny, drabinki, piłki, worki Saco),
  • odrębną salę porodów rodzinnych z możliwością opieki douli,
  • aparaturę monitorującą - KTG, stół resuscytacji noworodka, pompy infuzyjne, pehametr, amnioskopy,
  • specjalistyczną salę do cięć cesarskich znajdującą się w sąsiedztwie porodówki (cięcia cesarskie wykonywane są w znieczuleniu ogólnym i zewnątrzoponowym),
  • wszystkie sale są klimatyzowane.
Istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej, współpracujemy z Bankiem Krwi.

U każdej kobiety ból porodowy jest inny. Istnieją różne możliwości złagodzenia bólu, oprócz naturalnych środków, takich jak muzykoterapia, aromaterapia, masaż czy okłady, w razie potrzeby proponujemy nowoczesne metody łagodzenia bólu porodowego np. zestawy Baby Care TENS do zmniejszania bólu porodowego czy Entonox (zwany potocznie gazem rozweselającym).

Przy wszystkich naszych narodzinach obecni są położna, lekarz (ginekolog-położnik) i pediatra (neonatolog).

Czasami konieczna jest interwencja lekarska, dlatego w obszarze sali porodowej znajduje się przystosowana do współczesnych standardów sala operacyjna oraz wszelki niezbędny sprzęt i wykwalifikowany personel.

Jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, opiekę nad noworodkiem przejmuje neonatolog z Oddziału Noworodków i Wcześniaków. Oddział ten posiada również najwyższy III stopień referencyjności.

Robimy wszystko, aby stworzyć miłą i spokojną atmosferę. Do sal porodowych mają dostęp tylko niezbędne osoby. Wiemy, że zaufanie i bezpieczne środowisko jest najważniejszym warunkiem dobrego urodzenia. Opieką okołoporodową zajmują się wykwalifikowane i kompetentne położne.
 
Informacja o działalności Szkoły Rodzenia

Przy Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ w Nowej Soli działa SZKOŁA RODZENIA. Fachowy personel służy rada i pomocą każdej przyszłej mamie która:
- zastanawia się czy poradzi sobie w czasie porodu
- czy to ma być poród rodzinny
- jak ma poradzić sobie z bólami porodowymi
- jak karmić, pielęgnować swoje dziecko
- chciałaby poćwiczyć, żeby przygotować swoje ciało do porodu

Przyszłe mamy zapraszamy na bezpłatne zajęcia w Szkole Rodzenia, której celem jest przygotowanie rodziców do urodzenia dziecka w harmonii z naturą. Poznanie przebiegu porodu widzianego od strony rodzącej kobiety, usprawnienie ruchowe sprzyjające zachowaniu dobrej kondycji oraz zapoznanie się z pielęgnacją noworodka, zasadami i zaletami karmienia piersią, ćwiczenia ruchowe i relaksacyjne.
Informacje zdobyte w Szkole Rodzenia są w pełni realizowane w Sali porodowej, ponieważ edukację prowadzą doświadczone położne i lekarze zatrudnieni na oddziale.

Do Szkoły Rodzenia warto się zapisać z kilku powodów
Ważne, żeby aktywnie uczestniczyć w porodzie, należy mieć świadomość i wiedzę w procesach, które zachodzą podczas jego trwania. Stwierdzenie im więcej wiem, tym mniej się boję, jest jak najbardziej słuszne.
Bardzo istotne jest, żeby poznać różne ćwiczenia wzmacniające ciało, nauczyć się prawidłowo oddychać, relaksować między skurczami, poznać różne pozycje porodowe i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie.

To wszystko są bardzo ważne umiejętności, które się przydadzą w trakcie porodu. Ale dobra Szkoła Rodzenia może więcej - potrafi zbudować w kobiecie zaufanie do samej siebie, przekonać ją, że umiejętność rodzenia jest zespołem naturalnych odruchów, w które kobieta jest wyposażona. Jest też wzniosłym, bolesnym i radosnym przeżyciem, które jest jedyne i niepowtarzalne dla każdej kobiety.

Poród we dwoje
Poród dzięki obecności ojca staje się wydarzeniem rodzinnym i nadaje narodzinom wymiar dwurodzicielstwa, które staje się wielkim osiągnięciem ostatnich czasów.
Porody rodzinne mają sens i przynoszą wiele dobrego, gdy spełnione są podstawowe warunki. Mężczyzna musi sam tego chcieć i mieć przekonanie, że podczas narodzin dziecka jego miejsce jest przy żonie. Oboje są dobrze przygotowani do porodu wiedzą, co może się zdarzyć i czego się spodziewać. Mężczyzna nie może być biernym widzem, lecz aktywnym uczestnikiem. Nie należy zmuszać do wspólnego odbycia porodu, ponieważ mężczyzna nieprzygotowany, czując presję nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. Może śmiało zastąpić go matka, siostra, przyjaciółka, bliska osoba.


Do Szkoły Rodzenia serdecznie zapraszamy w każdy czwartek na godzinę 12.00 oraz na godzinę 17.00.
Zajęcia prowadzą wykwalifikowane położne Sylwia Tomińska-Rzepka, Beata Turkiewicz Kontakt telefoniczny 68 388 22 07 w godzinach od 7.00 do 14.00


 

« Wróć do strony głównej działu