Rocznie na Oddziale Porodowym przyjmujemy około 1200 porodów.Oddział Porodowy to odrębna część Oddziału posiadająca:

  • cztery indywidualne i komfortowe sale porodowe wyposażone w nowoczesne i wygodne łóżka porodowe sterowane pilotem do porodów w różnych pozycjach,
  • sprzęt ułatwiający poród drogami natury (liny, drabinki, piłki, worki Saco),
  • odrębną salę porodów rodzinnych z możliwością opieki douli,
  • aparaturę monitorującą – KTG, stół resuscytacji noworodka, pompy infuzyjne, pehametr, amnioskopy,
  • specjalistyczną salę do cięć cesarskich znajdującą się w sąsiedztwie porodówki (cięcia cesarskie wykonywane są w znieczuleniu ogólnym i zewnątrzoponowym),
  • wszystkie sale są klimatyzowane.

Istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej, współpracujemy z Bankiem Krwi.

U każdej kobiety ból porodowy jest inny. Istnieją różne możliwości złagodzenia bólu, oprócz naturalnych środków, takich jak muzykoterapia, aromaterapia, masaż czy okłady, w razie potrzeby proponujemy nowoczesne metody łagodzenia bólu porodowego np. zestawy Baby Care TENS do zmniejszania bólu porodowego czy Entonox (zwany potocznie gazem rozweselającym).

Przy wszystkich naszych narodzinach obecni są położna, lekarz (ginekolog-położnik) i pediatra (neonatolog).

Czasami konieczna jest interwencja lekarska, dlatego w obszarze sali porodowej znajduje się przystosowana do współczesnych standardów sala operacyjna oraz wszelki niezbędny sprzęt i wykwalifikowany personel.

Jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, opiekę nad noworodkiem przejmuje neonatolog z Oddziału Noworodków i Wcześniaków. Oddział ten posiada również najwyższy III stopień referencyjności.

Robimy wszystko, aby stworzyć miłą i spokojną atmosferę. Do sal porodowych mają dostęp tylko niezbędne osoby. Wiemy, że zaufanie i bezpieczne środowisko jest najważniejszym warunkiem dobrego urodzenia. Opieką okołoporodową zajmują się wykwalifikowane i kompetentne położne.

Metody Łagodzenia Bólu Porodowego:

Droga przyszła mamo przedstawiamy kilka informacji o metodach łagodzenia, zmniejszania doznań bólowych podczas porodu, stosowanych w naszym szpitalu. Mając możliwość zmniejszenia swojego cierpienia poczujesz się spokojniejsza a narodziny Twojego dziecka będą pięknym przeżyciem.

•   Techniki oddechowe
Oddychanie w odpowiedni sposób może, zdaniem części specjalistów złagodzić odczuwanie bólu. Nauczymy Cię oddychać torem przeponowym:
- połóż jedną rękę na brzuch poniżej mostka, drugą ułóż na klatce piersiowej,
- powoli i spokojnie wciągnij powietrze nosem, w tym czasie ręka leżąca na brzuchu powinna
unieść się wraz z brzuchem, ręka leżąca na klatce nie powinna wykonać żadnego ruchu
- powoli i spokojnie wypuść całe powietrze przez usta, ręka na brzuchu powoli opada
- oddychaj powoli, spokojnie skupiając się na ruchu brzucha góra, dół
- pamiętaj wdech nosem a wydech ustami

•   Pomocny masaż
Dotyk ciepłymi dłońmi rozluźnia mięśnie, w których gromadzi się napięcie. Dlatego warto poprosić osobę towarzyszącą, aby w czasie skurczów masowała okolicę lędźwiowo-krzyżową(dolna część pleców). Masaż taki polega na zataczaniu dużych kręgów nasadą dłoni, a następnie mniejszych-kciukami. Warto również użyć olejku, który zniweluje tarcie o skórę.

•   Woda - Twój sprzymierzeniec.
Prysznic możesz wziąć w dowolnym momencie porodu. Optymalna temperatura wody 36-37 stopni C, nie może być zbyt gorąca. Skieruj strumień na brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. Znieczulające działanie prysznica poczujesz natychmiast. Zmniejsza napięcie mięśni w dole brzucha, zwiększa produkcję endorfin

•   Muzykoterapia
Słuchanie muzyki, pomaga się rozluźnić, uspokoić, poprawia nastrój. Wiadomo, że odpowiedni rodzaj muzyki może zmniejszyć napięcie psychofizyczne, przez co obserwuje się działanie przeciwlękowe, antydepresyjne oraz obniżenie napięcia mięśniowego.

•   Aromaterapia
Jeśli jesteś entuzjastką takich alternatywnych metod, weź ze sobą do szpitala kadzidełka lub olejek o relaksującym działaniu (geranium, lawenda, drzewo różane).Olejek można używać do inhalacji, wlewając go do kominka aromaterapeutycznego.

Na przyszłą mamę czekają także:

•   Worek SAKO
Worek Sako odciąża kręgosłup, usuwa zmęczenie, łagodzi bóle pleców, świetnie dopasowuje się do ciała. Stosuje się go również jako siedzisko dla kobiet podczas porodu naturalnego.

•   Piłka położnicza
W pierwszej fazie porodu możesz usiąść na piłce okrakiem, aby utrzymać równowagę można przytrzymać się łóżka. W czasie skurczu lekko podskakujemy na piłce, a w przerwie między skurczami kręcimy biodrami i bujamy się. Ćwiczenia te ułatwiają główce dziecka prawidłowe wstawienie się do kanału rodnego, sprawiają też że ból jest mniej odczuwalny.

•   Materac do ćwiczeń
Przydaje się w pierwszym okresie porodu do przyjęcia pozycji kolankowo-łokciowej, która odciąża kręgosłup. Możesz usiąść na piętach z szeroko rozstawionymi kolanami, rękami podeprzeć się o podłogę a całe ciało przechylić do przodu. Takiej pozycji możesz kołysać się do przodu i do tyłu. Zazwyczaj kobiety intuicyjnie przyjmują najbardziej dogodną dla siebie pozycję.

•   Drabinki do ćwiczeń
Kucaj przy drabinkach, kołysz się, wyginaj ciało, przybieraj różne pozy szukając takiej, która ci najbardziej odpowiada i w której skurcze są najmniej dokuczliwe.

•   TENS – nowy sposób na ból porodowy
Tens, czyli przezskórna stymulacja nerwów. Delikatny bodziec elektryczny jest przesyłany przez cztery płaskie elektrody przyklejone do pleców. Tens wyposażony jest w pilota.
W chwili, gdy zaczyna się skurcz, naciskasz przycisk na pilocie, regulując siłę impulsu elektrycznego. Impuls ten dociera do ciała w miejscu przypięcia elektrod, wywołując efekt przeciwbólowy – zamiast skurczu odczuwasz łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy elektrod. Skutecznie masuje i rozluźnia mięśnie pleców. Podczas stymulacji można swobodnie się poruszać, chodzić i przyjmować wygodne dla siebie pozycje.
Przeciwwskazanie: nie powinny stosować kobiety, które mają rozrusznik serca, silną arytmię lub epilepsję.

•   ENTONOX - Znieczulenie wziewne
Jest to silny środek przeciwbólowy o natychmiastowym działaniu, który jest  szybko eliminowany z organizmu po zakończeniu wdychania. Działanie przeciwbólowe pojawia się po 4-5 wdechach i osiąga maksimum w ciągu 2-3 minut. Wdychasz ten gaz przez maskę lub ustnik, który trzymasz sama. Powinnaś zacząć go wdychać w momencie kiedy poczujesz nadchodzący skurcz aby odczuć jego działanie w chwili kiedy ból będzie największy.
Przeciwwskazanie: nie powinny stosować kobiety z niewydolnością serca lub zaburzeniami czynności serca.

Realizując w naszym szpitalu standardy opieki okołoporodowej zapewniamy naszym pacjentkom dostęp do niefarmakologicznych i farmakologicznych  metod łagodzenia bólu porodowego w tym znieczulenia zewnątrzoponowego.  Przekłada się to na podniesienie komfortu rodzącej, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz wysoki poziom świadczonych usług w naszej placówce.

Informacja o działalności Szkoły Rodzenia

Przy Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ w Nowej Soli działa SZKOŁA RODZENIA. Fachowy personel służy rada i pomocą każdej przyszłej mamie która:
– zastanawia się czy poradzi sobie w czasie porodu
– czy to ma być poród rodzinny
– jak ma poradzić sobie z bólami porodowymi
– jak karmić, pielęgnować swoje dziecko
– chciałaby poćwiczyć, żeby przygotować swoje ciało do porodu

Przyszłe mamy zapraszamy na bezpłatne zajęcia w Szkole Rodzenia, której celem jest przygotowanie rodziców do urodzenia dziecka w harmonii z naturą. Poznanie przebiegu porodu widzianego od strony rodzącej kobiety, usprawnienie ruchowe sprzyjające zachowaniu dobrej kondycji oraz zapoznanie się z pielęgnacją noworodka, zasadami i zaletami karmienia piersią, ćwiczenia ruchowe i relaksacyjne.
Informacje zdobyte w Szkole Rodzenia są w pełni realizowane w Sali porodowej, ponieważ edukację prowadzą doświadczone położne i lekarze zatrudnieni na oddziale.

Do Szkoły Rodzenia warto się zapisać z kilku powodów
Ważne, żeby aktywnie uczestniczyć w porodzie, należy mieć świadomość i wiedzę w procesach, które zachodzą podczas jego trwania. Stwierdzenie im więcej wiem, tym mniej się boję, jest jak najbardziej słuszne.
Bardzo istotne jest, żeby poznać różne ćwiczenia wzmacniające ciało, nauczyć się prawidłowo oddychać, relaksować między skurczami, poznać różne pozycje porodowe i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie.

To wszystko są bardzo ważne umiejętności, które się przydadzą w trakcie porodu. Ale dobra Szkoła Rodzenia może więcej – potrafi zbudować w kobiecie zaufanie do samej siebie, przekonać ją, że umiejętność rodzenia jest zespołem naturalnych odruchów, w które kobieta jest wyposażona. Jest też wzniosłym, bolesnym i radosnym przeżyciem, które jest jedyne i niepowtarzalne dla każdej kobiety.

Poród we dwoje
Poród dzięki obecności ojca staje się wydarzeniem rodzinnym i nadaje narodzinom wymiar dwurodzicielstwa, które staje się wielkim osiągnięciem ostatnich czasów.
Porody rodzinne mają sens i przynoszą wiele dobrego, gdy spełnione są podstawowe warunki. Mężczyzna musi sam tego chcieć i mieć przekonanie, że podczas narodzin dziecka jego miejsce jest przy żonie. Oboje są dobrze przygotowani do porodu wiedzą, co może się zdarzyć i czego się spodziewać. Mężczyzna nie może być biernym widzem, lecz aktywnym uczestnikiem. Nie należy zmuszać do wspólnego odbycia porodu, ponieważ mężczyzna nieprzygotowany, czując presję nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. Może śmiało zastąpić go matka, siostra, przyjaciółka, bliska osoba.

Do Szkoły Rodzenia serdecznie zapraszamy w każdy czwartek na godzinę 12.00 oraz na godzinę 17.00.
Zajęcia prowadzą wykwalifikowane położne: Sylwia Tomińska-Rzepka, Beata Turkiewicz. Kontakt telefoniczny 68 388 22 07 w godzinach od 7.00 do 14.00

« Wróć do strony głównej działu