Zrobiliśmy to, zakończyliśmy inwestycję w postaci modernizacji kotłowni.

16.05.2023 14:36

Zrealizowany projekt pt.: „Modernizacja energetyczna WS SPZOZ w Nowej Soli dla zadania pn. Przebudowa kotłowni węglowej na kotłownię gazową” jest inwestycją celową, mającą na celu podniesienie efektywność energetycznej przy optymalnych nakładach oraz znacząco zmniejszającą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Działająca dotychczas kotłownia opalana miałem węglowym, zasilająca obiekty szpitala w ciepło użytkowe, ciepłą wodę i parę technologiczną była w dużym stopniu wyeksploatowana. Wysokie koszty jej utrzymania, ogromna emisyjność zanieczyszczeń do atmosfery, nieefektywność energetyczna oraz duże straty ciepła wymusiły jej gruntowny remont oraz zmianę technologii.

Dzięki znaczącemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach programu unijnego oraz pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w postaci pożyczki na przeprowadzenie inwestycji nasz szpital w dalszym ciągu będzie miał szansę na rozwój i będzie dostosowany do wymogów współczesnych uwarunkowań energetycznych.

Zmodernizowana kotłownia składa się z szeregu rozwiązań wpływających na wysoką efektywność energetyczną i ekonomiczną źródła ciepła, obniża emisję pyłu, dwutlenku siarki i tlenku węgla o 99% oraz podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego jednostki na kolejny poziom.

Całością pracy kotłowni steruje system zarządzania energią oparty o w pełni zautomatyzowane procesy. Technologia nowej kotłowni składa się z części parowej oraz wodnej. W skład części parowej wchodzą dwa kotły gazowe ze zintegrowanym ekonomizerem podnoszącym sprawność do 95%, służące do produkcji pary dla potrzeb centralnej sterylizatornii, kuchni oraz pralni. Część wodna służąca do produkcji centralnego ogrzewania budynków szpitala, ciepłej wody użytkowej, ciepła technologicznego oraz chłodu dla nowo wybudowanego Bloku Operacyjnego w pierwszej kolejności wykorzystuje ciepło powstające podczas unieszkodliwiania wytwarzanych odpadów medycznych. Drugim źródłem ciepła jest moduł kogeneracyjny, który produkuje energię elektryczną potrzebną do zasilania urządzeń kotłowni, który podczas swojej pracy wytwarza znaczne ilości ciepła. W szczytowych momentach zapotrzebowania na produkcję ciepła załączać się będą dwa kotły gazowe niskotemperaturowe o sprawności 89%.

Ponadto w okresie letnim, w celu optymalnego wykorzystania ciepła produkowanego podczas unieszkodliwiania odpadów medycznych, w zmodernizowanej kotłowni zainstalowano dwa agregaty absorpcyjne, które będą produkować wodę lodową dla potrzeb klimatyzacji sal operacyjnych nowego Bloku Operacyjnego.

Podczas realizacji inwestycji został zamontowany system dezynfekcji ciepłej wody użytkowej oparty o generator dwutlenku chloru,  mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów przed Legionellą.

Całość prac modernizacyjnych prowadzona była bez jakichkolwiek przerw w pracy dotychczasowej kotłowni, dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu pracowników kotłowni szpitalnej oraz determinacji i wysokich kompetencji generalnego wykonawcy. Prace modernizacyjne odbywały się na czynnym obiekcie. Pacjenci oraz personel szpitala nie odczuli przerw w dostawie mediów, z uwagi na wykorzystanie na czas przełączeń kotłowni kontenerowej. Było to bardzo trudne zadanie, podczas  demontażu starych kotłów i instalacji równocześnie prowadzone były prace związane ze wzmocnieniem całego stropu.

Nowoczesna kotłownia zarządzana systemem, wykorzystująca gaz jest zamierzeniem, o które ubiegaliśmy się od 2016 roku. W końcu, w wyniku wielu wysiłków i starań o uzyskanie dofinansowania udało się i jesteśmy dumni, że nasz szpitala wkroczył w erę nowoczesnych rozwiązań technologicznych.